Mediator to osoba, której zadaniem jest ułatwienie komunikacji i negocjacji w trakcie dobrowolnie podjętej próby rozwiązania sporu przez strony, poza salą sądową. Z tego powodu, kierując się dobrem stron, Mediator pomaga i ułatwia znalezienie satysfakcjonujących rozwiązań dla obu stron sporu. Celem tak prowadzonego dialogu przez Mediatora jest zawarcie korzystnej dla stron sporu ugody.
Mediator pracuje w oparciu o konkretne obowiązujące zasady mediacji. Przede wszystkim, Mediator ułatwia dojście do porozumienia w bezpiecznej i poufnej atmosferze. Oznacza to, że nie ujawnia, tego co usłyszał podczas spotkań ze stronami ani osobom trzecim ani żadnym instytucjom.
Zgodnie ze standardami mediacji, Mediator pracuje w oparciu o zasady szacunku. Nie mniej ważnym jest, że Mediator traktuje obie strony sporu jednakowo, nie wyróżniając żadnej ze stron. Przestrzegając tych zasad, Mediator pomaga w urealnieniu i ukonkretnieniu wypracowanych przez strony postanowień.
Mediator musi posiadać odpowiednie kwalifikacje i wiedzę, by proces mediacji przebiegał profesjonalne, zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami pracy. W związku z tym, Mediator stale pogłębia i doskonali swoje umiejętności dbając o wysoki poziom etyki zawodowej.
Obowiązki mediatora:
Mediator organizuje pierwsze spotkanie ze stronami w celu zapoznania ich z procesem mediacji i zasadami mediacji oraz wyrażenia dobrowolnej zgody na mediacje.
Wszystkie spotkania organizowane są przez Mediatora w dbałości o potrzeby stron, wspólnie lub osobno. Mediator może przeprowadzić spotkania w obecności osób trzecich, tylko za zgodą obu stron sporu.
W celu należytego przeprowadzenia mediacji, Mediator dokonuje wysłuchania stron, w tym zapoznaje się z dokumentacją w celu uzyskania niezbędnych informacji.
Mediator przygotowuje dokumentację mediacyjną w postaci protokołu i ugody. Dodatkowo, Mediator dokonuje pozostałych zadań związanych z dostarczeniem dokumentów do Sądu, jeżeli sprawa tego wymaga.